„Ochrona środowiska to nasza misja, którą będziemy kontynuować” – rozmowa z Maciejem Stefańskim – Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Funkcję Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu pełni Pan od lipca ubiegłego roku, jak dziś oceniłby Pan te kilka miesięcy?
Trudno oceniać własną pracę i jej efekty. Zdecydowanie bardziej wolałbym, by robili to inni. Myślę jednak, że był to mimo wszystko naprawdę dobry czas dla Funduszu, dla pracowników, ale co najważniejsze dla beneficjentów naszej instytucji. To niewątpliwie czas zmian, reorganizacji, nadania funduszowi właściwej pozycji, ale i mocnego przyspieszenia.
Mowa zapewne o przyspieszeniu programu Czyste Powietrze, którego faktycznie nie sposób nie zauważyć?
Zdecydowanie tak, choć zadania statutowe funduszu również są realizowane na bardzo dobrym poziomie. W obliczu ogromnego problemu smogu, program „Czyste Powietrze” jest jednak naszym programem priorytetowym. Kładziemy wszystkie siły organizacyjne, aby jego realizacja była na możliwie jak najwyższym poziomie.
I są efekty tej – można powiedzieć pełnej mobilizacji. Jak wygląda to w liczbach?
Liczby mówią dziś same za siebie. Na chwilę obecną zawarliśmy blisko 1.300 umów na kwotę ponad 20 milionów złotych. Mamy blisko 75% rozpatrzonych wniosków. Te liczby to realna inwestycja w środowisko. Zdecydowana większość dotyczy bowiem wymiany starych pieców, które nas na co dzień trują. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie pracowników, naprawdę dobrych i sprawdzonych specjalistów, którzy na co dzień wkładają wiele serca w swoją pracę, za co przy tej okazji chcę serdecznie podziękować.
Program jest też coraz bardziej powszechny i dostępny.
Zgadza się, podpisaliśmy już dość sporo porozumień z gminami, przez co ludzie mają lepszy dostęp do programu. Usprawniliśmy działanie Punktu Informacyjnego, przez co beneficjenci mogą uzyskać fachową pomoc zarówno telefonicznie, jak i osobiście w naszej siedzibie.
Wspomniał Pan o zadaniach statutowych Funduszu, o jakich konkretnie mowa?
Zakres działania Funduszu jest oczywiście bardzo szeroki. Udzielamy dotacji nie tylko osobom fizycznym, ale także gminom, stowarzyszeniom, strażom pożarnym, parkom krajobrazowym, związkom wędkarskim i wielu innym podmiotom. Z udziałem naszych dotacji są rewitalizowane przestrzenie publiczne, takie jak parki, dofinansowujemy zakupy nowoczesnych wozów strażackich, inwestujemy w ochronę gatunków, wspieramy inwestycje w odnawialne źródła energii.
No właśnie, jedną z ostatnich ważnych inwestycji, była ta zrealizowana w Kamieniu Śląskim.
Tak, Kamień Śląski to dziś rzeczywiście prawdziwa zielona wyspa energetyczna. Budowa instalacji fotowoltaicznej, stacji ładowania pojazdów, a także turbiny wiatrowej czyni inwestycję w Kamieniu jedną z najnowocześniejszych w kraju. To także największy w Polsce magazyn kumulowania energii. To wszystko zostało zrealizowane z udziałem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
I te kierunki będą nadal realizowane?
Zamierzamy oczywiście kontynuować rozpoczęte zadania i kierunki działań, jednak wciąż pojawiają się nowe, będące odpowiedzią na kolejne stojące przed nami wyzwania. Dość mocno wchodzimy w ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. To dziś bardzo ważne zarówno dla środowiska, jak i dla rolników. Staramy się na bieżąco diagnozować problemy i szukać na nie skutecznej odpowiedzi. Ochrona środowiska to nasza misja, którą będziemy kontynuować.
W takim razie życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę
Również dziękuję bardzo.